Lékařská sportovní prohlídka

12.11.2010

Každý sportovec patřící do nějakého oddílu by měl, již od mládežnických kategoií, absolvovat jednou ročně sportovní prohlídku, kterou provádí sportovní lékař. S tímto se jako klub 100% ztotožňujeme.

Povinnosti sportovce je absolvovat pravidelně preventivní prohlídku u svého lékaře - to je ovšem ze sportovního hlediska nedostatečné !!

Zoom gallery

Bohužel je tady druhá stránka věci a to jsou finance. Sportovní lékařská prohlídka není levnou záležitostí. V každém případě každý člen našeho klubu, který myslí své sportování alespoň trošku vážně by měl každoročně prohlídku absolvovat! Členové SCM mají prohlídku povinnou a také hrazenou z rozpočtu ČAS. Ostatní musí využít jiné zdroje financování.

Každá sportovní činnost má různou náročnost podle svého charakteru, objemu a intenzity a může podle okolností, závislých na jedinci (na př. tělesný a duševní stav) i na zevním prostředí (na př. teplota a vlhkost ovzduší, ekologická situace) působit ze zdravotního hlediska příznivě nebo nepříznivě. Riziko poškození organizmu nevhodnou zátěží je zvláště vysoké u mládeže, ale nevyhýbá se ani dospělým rekreačním a výkonnostním sportovcům. Tato skutečnost je podpořena zákonem o povinnosti sportovce absolvovat preventivní sportovní prohlídku (viz níže).

Prohlídka obsahuje

  • anamnézu (předchorobí)
  • základní vyšetření pohybového aparátu
  • antropomotorické vyšetření (tělesná výška, hmotnost)
  • měření množství tuku v těle (tukové řasy)
  • klinické vyšetření (tlak, srdeční frekvence)
  • klidové EKG
  • zátěžový test provedený na bicyklovém ergometru (ergolog)

Ergolog

Při vyšetření se používá SEIVA Ergolog splňující náročné požadavky na zátěžové vyšetření EKG. Jeho hlavní předností je plná automatizace celého průběhu vyšetření (tzn. automatické nastavení zátěží, záznam EKG a krevního tlaku, sledování mezních stavů). Souhrná zpráva z vyšetření obsahuje: Body Mass Index, celková práce, maximální zátěž, maximální TF, TFmax x TKsys a metabolický ekvivalent.

Jako volitelné a doporučované součásti sportovní prohlídky, které slouží ke komplexnímu vyšetření sportovce vřele doporučujeme absolvovat ještě tyto doplňková vyšetření:

Proplácení prohlídek

Preventivní zdravotní prohlídky jsou některými zdravotními pojišťovnami kompletně nebo částečně propláceny. Více informací naleznete na stránkách České společnosti tělovýchovného lékařství nebo se informujte u své zdravotní pojišťovny.

Legislativa

Z výnosu Ministerstva zdravotnictví ČR č. 28/1989:

§10a/odst.1: “Preventivní lékařské prohlídce jsou povinni se podrobit: a) účastnící všech forem povinné tělesné výchovy”

§10a/odst.2: “Účastníci tělovýchovných a sportovních akcí jsou povinni prokázat svou zdravotní způsobilost předložením lékařského posudku.”

§10b: “Organizátoři, rozhodčí, trenéři, cvičitelé, instruktoři a ostatní pracovníci při zabezpečování účasti na tělovýchovné a sportovní akci jsou povinni kontrolovat, zda sportovci zúčastňující se tělovýchovných a sportovních akcí mají posudek o zdravotní způsobilosti.”

Platnost této a dalších vyhlášek potvrdil právní odbor Ministerstva zdravotnictví ČR 28.11.2002.


Kontakt

Sportklinik s.r.o. - Privátní chirurgické centrum - MUDr. Jiří Neumann

http://www.sportklinik.cz/kontakt.php

Klinika sportovní medicíny Ostrava

http://www.sportovnimedicina.cz/kontakt/

 

 

 

Soubor:
lekarske prohlidky sportovcu.doc
Formát:
doc
Velikost:
32kB

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
klikni na obrázek pro novýklikni na obrázek pro nový=
Atletika Poruba > Klub > Aktuality > Lékařská sportovní prohlídka

 

NÁBOR nových členů

Partner
Partner
Partner
Partner

                  

Weby

Přípravka Poruba

Atletický klub Poruba

Klubový kalendář

Video