Medailové halové M ČR dorostu a juniorů 2020

17.2.2020

Zoom galleryHalové Mistrovství České republiky dorostenců, dorostenek, juniorů a juniorek se letos konalo o víkendu 15 - 16.2. v ostravské atletické hale. Z tohoto mistrovství si odvážíme tři cenné kovy. Jednotně všechny v barvě stříbrné :-), i když to občas bylo jen o kousíček od zlata :-). Jaké bylo celé mistrovství? Komu se a jak dařilo? Čtěte dále...

 

 

 

V posledním období se občas objevují články od jiných trenérů či trenérek s mnohaletou praxí o tom, jak a kde se posunula mládežnická atletika v naší republice, kde atleti a atletky věkem ještě teenageři dosahují výsledků dospělých atletů na republikové úrovni. Veřejně se říká, že je potřeba k tréninku ve věku 16-18let ještě přistupovat s rozumem, ale poté co se "dělo" na M ČR si tím jistý nejsem. Třeba se zrodila velká vlna hooodně talentovaných :-), podle výsledků a srovnání za posledních 10let! Říkal jsem si, že na tom je/může být část pravdy, ale také jsem si říkal, že není potřeba psát článek o našich atletech a začínat něčím takovým :-). Tentokrát udělám výjimku ;-). Pravdou ale je, že letošní úroveň velké části disciplín napříč kategoriemi dorostu a juniorů byla mírně řečeno nedosažitelná. Jestli je za tím již trénink "dospělácký" nebo se tito atleti a atletky mají ještě kde posouvat, musí vědět jejich trenéři. Tak jen budu doufat, že o těchto skvělých výkonech uslyšíme v patřičném progresu také za 2-3 roky jak přestoupí k dospělým a nezůstanou na svých maximech již do "konce atletické kariéry". Pokud u atletiky zůstanou a bude progres výkonnosti i za 2-3 roky, nemám obavu o Českou atletiku a Doha 2019 se již opakovat nebude..., ale jistý si tímto mega progresem opravdu nejsem... jen čas ukáže. O to více platí, to co pořád dokola zmiňuji, a to že již jen účast na republikovém šampionátu je úspěch sám o sobě, pro každého atleta a je jedno zda je z Poruby, či odkudkoliv jinud :-). A získat medaili, nebo být ve finálové osmičce? To je "SEN"!!!

A nyní se již pojďme věnovat našim skvělým atletům a atletkám a jejich úspěchům na tomto halovém M ČR. Možná si dáme i pár příběhů u některých z nich :-D! Šampionátu se účastnilo na 19 porubských atletů a atletek a teď si o nich něco napíšeme :-). Samozřejmě se na úspěchu atletů a atletek podílejí nemalou měrou také jejich trenéři, kteří jsou uvedeni u jmen svých atletů.

Dokulilová AnetaKrupicová Lucie
Fialová DominikaMatušková Natálie
Hájková LudmilaToová Klára
Hrbáč TomášVantuchová Sabina
Kovář DanVlčková Tereza
Krchová AlžbětaZajíček Adam

ve štafetách se k ním přidali/y:
Teslík M., Kuzník V., Rufer M., Fistrová A., Matějková V., Zdražilová D., Schneeberger M.

A půjdeme abecedně:

Dokulilová Aneta (trenéři Fiala, Válka)
Aneta s nástupem na střední školu v září 2019 měla následně trošku problém s účastí na trénincích :-) a tak její výsledky neodpovídaly tomu na co reálně měla a má. V lednu ovšem došlo ke "zvratu" a Anet opět začala pravidelně chodit na tréninky a co se nestalo? Výkonnost se jí rapidlě začala zvedat a i Anet najednou začala být spokojená. Výsledkem byla účast v individuální disciplíně - sprint na 60m! Anet v rozběhu zaběhla vyrovnaný osobní rekord 8.12 a tak to má na akcích typu M ČR být... výkon na úrovni osobního maxima. Anet skončila na 22. místě v celé ČR!

Fialová Dominika (trenéři Fiala, Válka)
Domča měla vynikající celou halovou sezonu. Překonávala sama sebe, až jsme si říkali i s jinými trenéry, kde se to v ní najednou vzalo :-)... asi to jen chtělo svůj čas... Domča mohla na M ČR nastoupit na 60m, 60m překážek a 200m. Všude hravě splnila výkonnostní požadavky... Nakonec si vybrala 60m a 200m, kde se tentokrát cítila více v "kramflecích". Bohužel v pondělí na tréninku (6dní před M ČR) jí píchlo v zadním stehenním svalu - harmstringu a bylo zle... Museli jsme zrušit krátký sobotní sprint na 60m a doufat, že to do neděle na 200m bude ok. ještě ve čtvrtek byl "zaďák" cítit a nebylo to úplně ok. Naštěstí si vše do neděle sedlo a mohla běžet alespoň těch 200m. Výpadek tréninku v celém posledním týdnu se samozřejmě musel na výsledném času podepsat. Trenéři se, ale hlavně modlili aby těch 200m přežilo její stehno bez úhony. Byla důležitou členkou štafety, která si myslela na medaili ;-). Stehno vydrželo a Domča i s tímto výpadkem skončila na fantastickém 8. místě v celé ČR!!!

Hájková Ludmila (trenéři Fiala, Válka)
V Ostravě byly týden před M ČR jarní prázdniny, a tak někteří, kteří moc nevěřili v účast na M ČR již měli na poslední týden před M ČR jiné plány :-)... Lída týden před M ČR jela s rodiči na lyže. Samozřejmě po výborném průběhu halové sezony, kde si ve všech třech svých disciplínách měnila osobáčky jak na běžicím páse, některé staré i 2 roky (se slzama štěstí)... nemohla počítat s nějakým extra výsledkem s "lyžařským tréninkem" na altetickém M ČR ;-). Samozřejmě to i Lída věděla, ale prostě to tak bylo a dopadlo. Nakonec si i tak Lída svůj "sen" splnila a na M ČR se dostala a to dokonce ne jen na její oblíbené překážky, ale také na 200m! Forma díky výše uvedenému trošku zmizela, ale i tak bylo vidět, že Lída moc chce a bojovala se soupeřkami i vlastní formou. Nakonec z toho byly moc pěkné 19. místo na 200m a 22. místo na 60m překážek v celé ČR!

Hrbáč Tomáš (trenéři Fiala, Válka)
Tomáš podobně jako Lída zlepšoval co šlo a halovou sezonu i u něj je možné považovat za velmi úspěšnou. Poprvé v historii se na krátkých překážkách dostal pod hranici 9 sekund a to hodně hluboko... To mu vyneslo dokonce účast na M ČR. Pro něj poprvé v historii, a to jako dorostenec! Nikdy není pozdě, nikdy neříkejte nikdy :-)! Na M ČR doběhl Tomáš celkově na moc pěkném 17. místě jen kousek od svého osobáčku. 17. místo v ČR!

Zoom gallery


Kovář Dan
(trenér Duda)
Další příběh máme u Danka Kováře, který týden před M ČR onemocněl. Najednou jako jeden z favoritů na medaili nemusel vůbec startovat! Vyléčit se sice podařilo, ale co se týče tréninků, tak jistě tušíte, že tam v podstatě nic neproběhlo :-(... Danek startoval na 60m a 200m. V rozběhu na 60m si zaběhl svůj nový osobní rekord 7.12 a celkově skončil na vynikajícím 10. místě v republice (v klubovém rekordu)! To, ale nebylo vše. V neděli Danek běžel 200m a v rozběhu si zajistil famózním výkonem (poprvé v historii běžel pod 22s - 21.99) účast ve finále M ČR. Tento čas je zároveň novým klubovým rekordem! Tam i přes svalové zranění doběhl do cíle na fantastickém 2. místě v čase 22.00. 2. místo v ČR JE FANTAZIE!!!

 

 

Krchová Alžběta (trenér Duda)
Bětka se na M ČR sešla se svou sprinterskou formou což pro ní znamenalo na krátkém hladkém sprintu skvělé výsledky! 8mi členné finále Bětce uniklo jen o kousiček a vynikajícím 9. místem v čase 7.91s si vytvořila nový osobní rekord, ale zároveň i nový klubový rekord na 60m!! Gratulujeme :-)! Další den v běhu na 200m Bětka bojovala a snaha o překonání nového PB z před týdne 25.78s bylo na spadnutí. Nakonec z toho byl čas 25.90s a celkové pěkné 12. místo v celé ČR!

Zoom gallery
Krupicová Lucie
(trenér Buzek)
Lucka startovala na halovém M ČR v trojskoku. A je nutno říci, že to byl neskutečný boj a nervy! Od druhých pokusů se Lucka držela těsně pod stupni vítězů na 4. místě. V předposlední sérií pokusů měla dokonce neplatný pokus a tak se už zdálo, že si Lucka odveze pomyslnou bramboru. Lucka to, ale nevzdala!!! Posledním pokusem skočila svůj nový osobáček 12.16m a získala stříbro!!! Tento výkon je zároveň novým klubovým rekordem! Mega úspěch byl na světě - moc gratulujeme!


Matušková Natálie
(trenér Buzek)
Natka se probojovala na M ČR v disciplíně skok vysoký. Na samotném mistrovství se jí nevedlo asi úplně podle představ, ale na druhou stranu být na 12. místě v ČR není vůbec k zahození :-)! Moc pěkné umístění!!

Toová Klára (trenéři Fiala, Válka)
Klára se probojovala na M ČR v disciplínách 60m, 60m překážek. Klárka tedy měla všechny disciplíny za sebou v jeden den. S pár trenéry jsme se bavili, že Klára pokud by taková statistika existovala, asi vytvořila nový rekord mistrovství v počtu nejrychlejších startovních reakcí :-D! Pro méně znalé. Pokud je startovní reakce pod 0.100s tak to znamená "ulitý" start a diskvalifikaci. Klára jak v rozběhu na 60m překážek, tak na 60m hladkých měla shodnou startovní reakci 0.109s :-D :-D!!! Neskutečně jí ty starty v obou případech vyšly. Na 60m to pro ní znamenalo vyrovnaný halový osobáček 7.95s a celkové výborné 11. místo v ČR. Na překážkách to bylo ještě zajímavější :-)... V rozběhu si Klára vylepšila osobáček na 8.77s a v následném finále ještě na lepších 8.76s!!! A z toho vynikající 5. místo v celé ČR!

Vantuchová Sabina (trenér Duda)
Sabča v týdnu podobně jako Lída zvolila pro přípravu na M ČR lyže ;-) namísto atletického tréninku. I zde to asi nedopadlo úplně podle představ, ale na druhou stranu čas nebyl vůbec špatný a ani moc daleko od osobáčku :-)! Sabča skončila na pěkném 22. místě v ČR.

Vlčková Tereza (trenér Buzek)
Terka nastoupila na dvou "frontách". Šla výšku a trojskok. Spokojená může být určitě s vystoupením na obou technických disciplínách, ale určitě mnohem více ve výšce, kde si udělala halový osobáček a skončila na celkovém skvělém 5. místě v ČR!! V trojskoku makala a byla kousíček od osobáčku, který nakonec nepadl. V novém sezonním maximu skončila na výborném 6. místě v ČR!

Zajíček Adam (trenér Ketner)
Adamovou předností je přeci jen chůze a své mistrovství republiky v chůzi již absolvoval. Také mu to tam zacinkalo. Na tomto mistrovství Adam běžel 3 000m a 1 500m. Lépe skončil na 3 000m, kde dosáhl na výborné 6. místo, na druhou stranu i když na 1 500m doběhl "až" na místě devátem, bylo to v novém velkém osobáčku. Výborná umístění tohoto našeho chodce/běžce na delších tratích.

 

Zoom galleryŠtafety 4x200m (trenéři Fiala, Válka)
Štafety náš klub postavil tři. Všechny dorostenecké. Z toho jednu chlapeckou a dvě dívčí. Štafety běžely ve složení:
Dívky - A - Dokulilová A., Toová K., Fialová D., Schneeberger M.
Dívky - B - Fistrová A., Matějková V., Zdražilová D., Krchová A.
Chlapci - A - Hrbáč T., Teslík M., Kuzník V., Rufer M.

Chlapci běželi štafetu velmi statečně, získávají také zkušenosti v tomto závodním umění :-), ale je třeba jejich závodní bitvu a snahu o úspěch ocenit! A dopadli na výbornou! Skončili na výborném 9. místě v ČR!! V novém klubovém rekordu!

Děvčata ve štafetě A patřily ač jsou to dívky ročníků 3x2004 a 1x2005 (asi nejmladší štafeta v celém startovním poli) k velkým favoritkám na medailové umístění! Není to vůbec nadnesená informace, protože porubské dívčí A štafety v různých složeních v posledních letech ani jednou nechyběly na stupních vítězů. Od Moravy po republiku. Jak v hale, tak při venkovním M ČR či MMaS! Letos se ovšem střetly se soupeřem, o kterém věděly, že bude hodně silný!! Jablonec je z minulého roku držitelem dorosteneckého českého rekordu na 4x200m, my jsme jím tento rekord "vzali" v žákovské kategorii minulý rok :-)! Takže dvě MEGA štafety na startu. Štafety se dost mění, ale v tomto případě v obou štafetách byly 3 ze 4 držitelek výše zmíněných českých rekordů. Jablonec tedy s 3 dívkami ročníku 2003 a jednou 2004 naopak patřil k těm "nejstarším" ve startovním poli! Očekával se velký souboj a k tomu také došlo... Rozhodlo se nakonec až v posledních metrech před cílem. Porubské děvčata o 0,17setin sekundy později doběhly a braly nakonec úžasné stříbrné medaile! Proč úžasné se dozvíte za chvíli... A ještě jedna zpráva je velice příjemná. Tyto dívky jsou i příští rok dorostenkami... a víte co? Český rekord právě této jablonecké štafety je jen 1,43s za včerejším výkonem našich děvčat. A tak se zde nabízí otázka - Co bude za rok když děvčata vydrží a vše se sejde :-)??? Už teď z toho byl klubový rekord!

Děvčata ve štafetě B předvedla neskutečně bojovný výkon, a kdyby jste byli na místě, sami by jste žasli co vše se dělo v běhu číslo 2!! S tím souvisí informace i o výše uvedené stříbrné medaili... V běhu číslo 2 se totiž děly neskutečné věci, které se občas dějí, ale v takovém množství snad nikdy... na druhé předávce tam popadalo asi 5-6 děvčat (jak předávajících, tak přebírajících) byl to docela masakr..., ale klobouk dolů, před tím jak se na tomto úseku zachovala Denča Zdražilová, která po převzetí kolíku měla před sebou na zemi již hromadu těl... reakcí nebylo možné se tomuto střetu vyhnout. Spadla, ale ve vteřině vstala a s kolíkem v ruce pelášila sedřená celý okruh. Předala a děvčata doběhly ve výsledku na skvělém 11. místě. Nebýt té hromadné kolize, kde skončily všechny štafety... daného běhu, bojovaly by děvčata o fantastické cca 5-6místo - na B štafetu vyjímečný počin!

Všem co o tomto víkendu bojovali na Mistrovství České republiky gratulujeme k účasti na nejprestižnější akci tohoto typu. Zároveň děkujeme za vynikající a příkladnou reprezentaci našeho atletického klubu! Držíme palce do venkovní sezony na dráze!

Fotogalerie zde - https://www.facebook.com/pg/atletikaporuba/photos/?tab=album&album_id=10157059093778364

Kompletní výsledky zde - https://online.atletika.cz/vysledky/41021

 

Autor článku: Fiala Martin

Atletika Poruba > Klub > Aktuality > Medailové halové M ČR dorostu a juniorů 2020

 

NÁBOR nových členů

Partner
Partner
Partner
Partner

                  

Weby

Přípravka Poruba

Atletický klub Poruba

Klubový kalendář

Video