Změna pravidel atletiky od 1.4.2012!!!

1.4.2012

Se začátkem nového měsíce vstupují v platnost nová pravidla atletiky, schválena IAAF na lednovém  zasedání. Jelikož se řada těchto pravidel dotkne i nás, uvádíme alespoň pár nejdůležitějších. Platnost od 1.dubna 2012!!! Prosíme všechny atlety, aby se s novými pravidly seznámili, ať nedochází na závodech ke zbytečným protestům a prostojům.

 

Konec značkových treter

Dle pravidla 114 odstavce a) je od 1.4.2012 přísně zakázano používat značkové tretry vyrobené po tomto datu. Již zakoupené a používané tretry mohou závodnici ještě obnosit, nejpozději však do 1.1.2013 musí přejít na nový druh treter. Cílem tohoto pravidla je srovnat podmínky pro všechny atlety. V poslední době měli atleti z vyspělých a tedy bohatších zemí nesrovnatelnou výhodu. Nový druh treter je zobrazen na obrázku. Pozitivní zprávou pro naše atlety a jejich rodiče může být snad to, že tretry budou dostávat zdarma od ČAS. Fasování treter bude probíhat vždy první středu v měsíci.  První zájemci mohou přijít již tuto středu do kanceláře klubu. K dispozici budou velikosti (37-43). 

  Zoom gallery

Pozor na ulité starty

Již delší dobu platí pravidlo jednoho ulitého startu. Od 1. dubna k tomu přidává IAAF další poměrně striktní omezení. Startér bude střílet ostrými náboji - pravidlo 120 odstavec f). IAAF si slibuje zrychlení závodu a tím pádem větší atriktivitu pro diváky. Na připomínky odborníků, že střílení ostrými náboji může být nebezpečné,  bylo vydáno pouze prosté stanovisko, že závodník si alespoň rozmyslí, zda odstartuje dříve. Toto pravidlo však již nyní zaměstnává hlavu desítkám lidí, například i organizátorům Zlaté tretry, protože hlavní sportovní hvězda Usain Bolt odmítá nyní startovat a v trénincích se zhoršil průměrně o 1,5 vteřiny.

  Zoom gallery

Nové rekordy na dlouhé tratě?

I sama IAAF si uvědomila, že dlouhé tratě na stadion nepatří. V minulosti jsme i my byli svědky, kdy nám během dlouhých tratí usnuli nejen diváci, ale i rozhodčí. V nových pravidlech se tedy setkáváme s tzv. pravidlem dopočítání času.  Všechny tratě delší než 800m se budou od 1.4.2012 běhat na poloviční vzálenosti tj. 3000m => 1500m atd. Výsledný čas se určí, když zaběhnutý čas vynásobíme dvěma. IAAF i ČAS si uvědomují možné problémy při určování času, proto všem registrovaným rozhodčím budou zapůjčeny kalkulátory. Závody a atletické meetingy by se tak měly zkrátit průměrně o 30%.

  Zoom gallery

Žádné čokoládové odměny

Pamatujete na své první závody, kdy jste dostávali tatranku nebo čokoládovou medaili? Tak si to dobře pamatujte, protože nyní je s tímto druhem odměňování konec. Dle expertů metodiky IAAF vyřeší toto pravidlo (mmj. uvedené úplně na poslední stránce) dva zásadní problémy. Sladké odměny výrazně zvyšovaly riziko vzniku cukrovky (diabetes). Jako druhou příčinu zavedení pravidla je to, abychom děti odnaučili brát si sladké odměny od cizích lidí a tím pádem tvrdě zakročili proti deviantním pedofilům. Zda se to povede ukáže až budoucnost.

  Zoom gallery

Obtížnější vodní příkop

V minulém roce i náš oddíl zaznamenal několik úspěchů na trati 1500 m překážek. Dle nových pravidel se nyní bude běhat "jen" 750m př. ovšem oblíbená pžekážka - vodní příkop - dostane nové rozměry. Toto pravdilo prosadil náš atletický svaz (ČAS). Dlouho nebylo jasné proč tolik diváků chodí na Velkou pardubickou. Z vypracovaných tří odborných analýz vyplývá, že většina diváků chodí na tento závod jen kvůli Velkému taxisově příkopu. Jelikož i atletika chce mít statisicové návštěvnosti, bude atletický vodní příkop rozšířen dle rozměru Taxisu. Atleti to však budou mít o trošičku složitější než dostihoví koně, příkop bude napuštěn vodou. Uvidíme kolik diváků na tuto novinku atletika naláká. Zároveň počítejte, že s touto úpravou bude třeba stavebních úprav na stadioně, proto dbejte zvýšené bezpečnosti mezi vozidly stavby.

  Zoom gallery

Dresy

Bohužel nové pravidlo 77 ostavec c) nás vůbec nepotěšilo. Pravdilo jasně uvádí a přikazuje jaký tvar a střih mají mít nové dresy. Nový střih atletického dresu je uveden na obrázku (dole). Dres je jednotný pro atlety i atletky. Cílem bylo vytvoření takového unisex dresu, aby byl atraktivní a byl používán oběma pohlavími.  Tento nový dres by měl ušetřit atletickým svazům a  oddílům milionové částky, protože se očekává, že dresy budou mezi sebou  atleti a atletky sdílet. Z tohoto důvodu i náš oddíl zakoupil pouze 50 kusů dresů velikosti (S-XL). Nové dresy k dostání v kanceláři již od středy! Naše "staré" dobré modro-oranžové dresy mohou být používány jen na trénincích.

  Zoom gallery

Doufáme, že se s novými pravidly vypořádáte rychle. I my děláme vše pro hladké zajíštění závodlů dle nových pravidel. Atletice zdar!

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Vytvoř nové téma
 • :DDD

  Werr Ten dres je velice štylový..:DDD Škoda že je Apríl:DDDDDDDDDDDDDDDD

 • :D

  Sýkorka Joooo to jsem si vžycky přála :D :D :D D :D a ty dresy zabité :D

 • ...

  Banán Apríl že? .. No je mi to jasne :DDD

 • Změna pravidel atletiky od 1.4.2012!!!

  Coach To jsou změny,co?

  • skojotjenej ja jsem spokojen, hlavně se těším na závody mužů a žen , kde startují trenéři :-)

Prosím vyplňte všechna pole!

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
klikni na obrázek pro novýklikni na obrázek pro nový=
Atletika Poruba > Klub > Aktuality > Změna pravidel atletiky od 1.4.2012!!!

 

NÁBOR nových členů

Partner
Partner
Partner
Partner

                  

Weby

Přípravka Poruba

Atletický klub Poruba

Klubový kalendář

Video