European Youth Olympics Festival

EYOF neboli Evropské olympijské hry mládeže se letos konaly ve slovinském Mariboru. Pro kategorii dorostenců vzhledem k absenci Mistrovství Evropy se tedy jednalo o jejich vrcholnou atletickou akce, kde se mohli představit atleti celé Evropy a to ve většině byli prostě ti nejlepší dorostenci či dorostenky, kteří aktuálně v Evropě jsou!!! Ve srovnání s dalšími týmy Moravskoslezského kraje to znamená 3x Atletika Poruba, 1x Třinec, 1x Bohumín - nikdo další se na EYOF 2023 neprobojoval!!!

Náš klub pod hlavičkou Českého olympijského výboru tedy reprezentovali:
- Zach Matyáš - 110m př, štafeta 100-200-300-400
- Lieblová Tereza - oštěp
- Poštulková Petra - 100m př

A jak se naším atletům/atletkám nakonec dařilo :-)? TO asi tušíte ze sociálních sítí, ale ne tak podrobně jako zde ;-).

ZACH MATYÁŠ
Matyáš v letošním roce zvládá překážky v evropském, ale i světovém měřítku opravdu neskutečně! S ohledem na tabulky byl "jasným favoritem", ale tabulky míní, a realita mění... Matyáš zároveň obhajoval titul z EYOF 2022. Maty to, ale zvládal skvěle! Hled první den soutěží (pondělí) měl rozběhy, kde do finále postupovali automaticky pouze první 2 a následně 2 na čas v součtu všech rozběhů. Mírné zaváhání na startu znamenalo, nutnost zabojovat v samotném běhu,, kde Maty zabral hlavně v druhé polovině běhu a vyhrál svůj rozběh časem 13.46. Povinnost splněna. Další den Matyho čekalo finále. Samotný závod se nevyvíjel špatně, ale soupeři se Matyho drželi zuby nehty... Maty neudělal v běhu žádnou zásadní chybu a zasloužil se o skvělou obhajobu a velmi pěkný finálový čas 13:36s. Zajímavostí je také to, že na druhém místě skončil stejný závodník jako v roce 2022 - Chorvat Janko Kisak. Matymu a jeho trenérům moc a moc gratulujeme!

LIEBLOVÁ TEREZA
Pro Terezku se na rozdíl od Matyho, který v roce 2022 absolvoval EYOF a ME U18, jednalo vlastně o první opravdu velkou akci. Pár týdnů před EYOFem absolvovala mezistátní utkání, kde vyhrála, ale přeci jen, EYOF je úplně někde jinde... Terezka jela na EYOF z pozice 10. místa startujících evropanek. Takže musela bojovat již v kvalifikaci, tak aby se vůbec dostala do samotného finále. Terka je bojovník a podařilo se jí do dvanáctičlenného finále postoupit z výborného šestého místa. Po kvalifikaci ve čtvrtek bylo potřeba se připravit na páteční finále, kde se začína "odznovu". Ve finále se Terka postupně zlepšovala až se jí podařilo hodit výkon 50.47m a tím završení své výborné účasti na EYOF skvělým celkovým 6. místem ve finále!! Výborné! Moc gratulujeme jak Terce tak jejím trenérům!!!

POŠTULKOVÁ PETRA
Péťa Poštulková stejně jako Terka Lieblová startovala ve čtvrtek. Rozběhy na 100m př bylo potřeba zvládnout a postoupit do finále. Postupový klíč byl - první dva z každého rozběhu automaticky a 2 nejlepší napříč rozběhy na čas. Péťa do soutěže vstupovala celkově nejlepším 7 časem. Z rozběhu byla dost velká šance na postup. Stejně tak jako Terka i Péťa měla EYOF 2023 jako její aktuálně největší akci. Bohužel Péťa neudržela na startu nervy na uzdě a nepodařilo se jí vydržet do startu startéra. Péťa bohužel vystartovala z bloku ještě před startovním výstřelem. Nejdříve jsme se lekli a řekli si "a sakra"..., poté přišla rozhodčí se žlutou kartou (pochop - napomenutí) takže jsme si oddechli. Následně se, ale k naší smůle rozhodčí sešli znovu a chvíli diskuze Péťi vytáhli červenou kartu = DQ = diskvalifikace. Škoda, Péťa by se jistě neztratila ani v pátečním finále. Péťa to teď musí hodit za hlavu a pokračovat dále.

Celkové pořadí tedy:
1. místo a titul EYOFu - Zach Matyáš, 110m př
6. místo - Lieblová Tereza, oštěp
xx. místo - Poštulková Petra - 100m př

Moc gratulujeme a držíme palce do dalších závodů a celkově atletického života...