Halový vrchol sezóny žactva je již za námi!

Tímto víkendem končí náročná a dlouhá halová sezóna staršího žactva, po kterém si naši atleti dopřejí již očekávaný odpočinek od závodů, tréninků, trenérů a v prvé řadě i od školy díky prázdninám, které dětem začínají už v pondělí. Tento odpočinek je však zasloužený! Všichni žáci celou zimu poctivě makali a připravovali se na jejich "vrcholné akce" s výraznou pílí a chutí zlepšovat se. Ti nejpoctivější a nejlépe připravení to dotáhli dokonce i na akci, která je prvním velkým cílem každého atleta. Mistrovství České republiky.

 

 

Jelikož se na tuto akci dostanou pouze ti nejlepší, rozhodli jsme se také všechny zúčastněné zmínit v tomto článku, lehce přiblížit jejich víkendové snažení a okomentovat výkony z pohledu trenérů, kteří jsou pyšní na to, že na MČR všichni porubáci nechali na atletické ploše kus sebe! Ke čtení se tedy pohodlně usaďte a připravte si kapesníčky na dojemné chvíle vystižené v rámci komentáře níže.

Bastová Kristina

Kiki i přes výrazný tréninkový výpadek zaviněný onemocněním týden před MČR patřila k nejvýraznějším porubákům na soutěži. Sobotní rozběh odstartovala velmi bojácně, ale v průběhu trati zvládla počáteční náskok soupeřek stáhnout a v novém osobním rekordu postoupit do finále. V neděli to však byla již jiná podívaná. Kiki ve svém finálovém běhu vypálila v druhé dráze jako střela a zcela vyčerpaná si doběhla pro krásné 4. místo, což je velmi úctyhodné v souvislosti s okolnostmi a faktem, že Kiki je starší žákyní teprve prvním rokem. Výraznou únavu Kiki však musela hodit za hlavu, jelikož ji následně čekala štafeta.

Štefková Nela

Nelča rozesmutněla všechny porubské nadšence hned v úvodu MČR, když na 60 metrech překážek v závěru zakopla o poslední bariéru z prvního místa, které by jí zařídilo jasnýpostup do finále. Nelčin pád komentovaly její hodné porubské kamarádky jako velmi pohledný, čímž Nelču sice neuklidnili, ale pobavili. Atletika je hold někdy tvrdá, ale ze všech pádů a proher je třeba se vzchopit a bojovat dál! Nelča, potvrzujíc toto pravidlo, zvládla další den vyskákat 4. místo ve skoku vysokém, když společně s bronzovou výškařkou skočila shodně 161 cm, avšak prohrála kvůli horšímu zápisu. A aby toho nebylo málo, na závěr MČR se vydala ze všech sil ještě na štafetě!

Udvarosová Barbora

Barča na překážkách předvedla po pádu její kolegyně snaživý výkon, který byl však lehce za jejími předpoklady a bohužel o pár setin nestačil na finále. Na překách se tudíž Barča musela spokojit s 9. pozicí. Na dálce to již byla jiná podívaná. Barča skákala opravdu daleko! Jeden skok by jí dokonce stačil i na medailovou pozici, avšak Barča ho lehce přešlápla. Chuť si však spravila aspoň 3. pokusem, kterým si dala osobní rekord a dnes jí zajistil 7. místo. 2 disciplíny Barči, jakožto velké bojovnici, nestačili a hned po dálce se zúčastnila také štafety.

Mazzolini Petra

Peťa odstartovala svůj vrchol sezóny nejkratším sprintem, kde si vydřela krásné 10. místo. Peťa však ví, že její limity jsou zcela jinde, a z daného sprintu si odnáší spoustu postředů, které jsou podnětem k další práci na jejím celkovém zrychlení. Jelikož Peťa není žádné ořezávátko, další den se plná očekávání vrhla do sprintu na 150 m. K její smůle nestačil k postupu do finalé o pár setinek ani její nový osobák, pomocí něhož si Peťa odnáší z velmi nabítého pole 7. příčku. Zkleslost sice nějakou dobu Peťi znepříjemňovala prožitek z daných závodů, avšak s blížící se štafetou se měnil v odhodlání bojovat přes veškeré neopříjemnosti dál společně s děvčaty ve štafetě.

Štafeta 4 x 200 m (Bastová, Mazzolini, Štefková, Udvarosová)

Porubská děvčata opět potvrdila, že štafety v Porubě běháme prostě rádi a skvěle! Značně vyčerpaná Kiki se chopila náročného úkolu. Štafetu rozběhnout a poprat se s rychlými děvčaty na prvním, velice důležitém úseku. Této práce se chopila s maximálním úsilím a svůj kolik předala v těsném kontaktu s ostatními štafetami Péti, která se rozhodla běžet prvních 60 metrů trati rychleji, než předešlý den na své individuální disciplíně. Předběhla několik štafet hned po úspěšné předávce a na seběhu se nebojácným způsobem poprala s ostatními děvčaty. Peťa předávala Nelči v závěsu za vedoucí štafetou. Nelča, hnána výrazným odhodláním, stahovala náskok vedoucí štafety. V zatáčce se ji pokusila dokonce předběhnout! Útok byl sice kvůli prodloužení její dráhy odražen, ale děvčata byla po poslední předávce stále ve hře o prvenství. Barča na sebe vzala úlohu nejzodpovědnější osoby štafety. Poslední úsek bývá rozhodující. Barči si málem povedlo rozhodnout už na první rovince, kdy doběhla lehkou ztrátu a bok po boku bojovala s finišmankou vedoucí štafety. Rovinka však nebyla dostatečně dlouhá na to, aby Barča převzala vedoucí pozici, musela se zařadit zpět do první dráhy a po vyčerpávajícím souboji proběhla cílem v novém oddílovém rekordu žákyň pro krásnou 2. příčku!

Fryčová Lucie

Lucce vyšla účast na MČR sice o vlásek, ale i přes to si dokázala z první dráhy doběhnout pro nový osobní rekord a skvělý pocit z toho, že zvládne soupeřit s těmi nejlepšími v České republice. Nutno zmínit, že Lucka udělala za poslední dobu opravdu velký progres a její tvrdá práce se konečně projevuje! Lucka po vyčerpávající sobotě přišla v neděli hned ráno, aby podpořila všechny soutěžící porubáky a následně byla jednou z hlavních opor 2. porubské štafety.

Štafeta 4 x 200 m (Fryčová, Ministrová, Milfaitová, Šteflová)

Druhou porubskou štafetu svižně rozběhla Lucka, která předběhla několik soupeřek a v těsném závěsu předávala Míši Ministrové. Míši unikla účast na MČR opravdu o chloupek, ale o to měla víc síly a odhodlání bojovat na štafetě! Jako vítr proběhla svůj úsek a předávala své kamarádce Míši Milfaitové, která byla také náhradnicí na individuálním startu MČR. Míšu sice veřejnost zná jako běžkyni delších tratí, ale rychlostně se dnes projevila opravdu dobře, když předávala Viky Šteflové kolík na 2. místě. Viky, kterou známe jakožto skvělou výškařku, opět projevila svůj běžecký potenciál, když stahovala náskok vedoucí závodnice, na kterou v cílové rovince však nestačila. Děvčata vybojovala krásné 2. místo ve svém běhu a v celkových výsledcích patřila mezi nejlepší "béčkové" štafety.

Šeliga Štěpán

Štěpán, který se letos rozhodl, že trénování začne brát vážně, se letos prezentoval na nejkratším sprintu velmi slušně! Po tom, co si předešlý den nemohl odpustit školní sportovní soutěž, si doběhl pro osobní rekord a 14. pozici. Štěpán však nejkratším sprintem v sobotu nekončil a účastnil se také nejdelšího žákovského sprintu na 300 m. Tam se Štěpánovi dařilo ještě více! Opět posunul své osobní maximum a s časem pod 39 sekund se umístil v první polovině startovního pole, což je opravdu krásný výsledek na akci tohoto formátu! Jelikož je opravdu vášnivým sportovcem, hned po odzávodění odjel Štěpán lyžovat a již se netrpělivě těší na jarní přípravu.

Kušnír Jakub

Jakožto prvoročák dané věkové kategorie se Kuba účastnil běhu na 800 metrů, a vůbec ne marně! Osmistovku rozběhl opravdu nebojácně a tratí se řítil vstříc osobnímu rekordu, který i přes výrazné vysílení v posledním kolečku padl a Kubovi zajistil 11. místo v České republice! Je vidět, že Kubova víra a odhodlání přináší ovoce a neustále se zlepšuje. Svůj halový osobní rekord dokázal letos posunout oproti loňské sezoně o neskutečných 30 sekund!. Potvrzením Kubových kvalit byl i jeho výkon ve chlapecké štafetě.

Goron Tomáš

Tom se za poslední rok zvládl posunout zcela na jinou úroveň! Zlepšil se jak v síle, tak v rychlosti a dokonce i na své oblíbené půlce (800 metrech). Na MČR svou výkonnost také potvrdil. V náročném a velmi kontaktním souboji si doběhl pro 12. místo a ze závodu si odnáší opět nové zkušenosti. Tom si je vědom toho, že s jeho pílí má potenciál toho hodně dokázat a cítí se motivovaný k další přípravě a pravidelným fotbálkům se svými altetickými kolegy. Tom se prezentoval i na chlapecké štafetě.

Gelnar Adam

Adam si po vážném zranění dal od atletiky téměř na celou halovou sezonu pauzu. Na tréninku se objevil pár dní před MČR, kterého se účastnil s velkým respektem. Z běhu si sice neodnesl osobní rekord, ale značně se k němu přiblížil! Navíc doběhl hlavně ve zdraví a s odhodláním se dále zlepšovat. I přes značné tréninkové manko se objevil i jakožto finishman chlapecké štafety. Věříme, že Adam již bude zcela zdráv a z lámání dívčích srdcí se přesune k lámání rekordů!

Svoboda Hynek

Hynek, jakožto jediný běžec z Poruby na 3000 m, prokázal, že i přes zdravotní komplikace, které ho v těsné blízkosti MČR trápily, se dá tato náročná trať zvládnout! Hynek patří k nejmladším v jeho kategorii a za poslední rok udělal kus práce, který se brzy jistě projeví! Důležité je si nadále věřit a jít si za svými cíli.

Štafeta 4 x 200 m (Pětvaldský, Goron, Kušnír, Gelnar)

Chlapecká štafeta byla krásným podíváním pro každho porubského fanouška. Mladičký Ben Pětvaldský (letos ještě mladší žák!) štafetu rozběhl jako drak urvaný z řetězu a svým během předčil i mnoho výrazně starších soupeřů. Štafetu rozběhl bravůrně a úspěšně předal kolík Tomovi, který zvládl seběh na výbornou a s jeho kamarádem Kubou následně předvedl špičkovou předávku 2. a 3. úseku. Kuba měl úkol jasný. Běžet naplno a neztratit kontakt s vedoucí štafetou. A přesně to také zvládl na výbornou! Adamovi předával kolík dokonce souběžně s vedoucí štafetou, která však Adama zabrzdila, když se před něj prodrala. Adam, hnán touhou po vítězství v jejich běhu, však nedaroval soupeři ani jeden metřík. Svou počáteční ztrátu dobíhal, avšak v cílové rovince se projevila několikaměsíční pauza od trénování, která zapříčinila sice hořkost těsného doběhu za vedoucí štafetou, ale krásné celkové 12. místo!

 

Závěrem nutno zmínit, že všichni atleti se vydali opravdu ze všeho a na letošním Mistrovství České republiky staršího žactva byli vidět. Pochvalu si zaslouží za obrovskou snaživost a vzájemnou podporu, která byla úkazem toho, že starší žáci tvoří jednu opravdu velkou partu! Děkujeme všem zúčastněným za zodpovědný přístup k závodům a za vaši snaživost v průběhu celé sezony!